Otužování: 

Pracovní list pro děti


Pracovní list a otázky pro starší děti. A taky inspirace pro rodiče, učitele a knihovníky, kteří by se rádi dozvěděli více o otužování.

Více o knize a otužování najdete na stránce selvesbooks.eu

Poznámka. Věty, odstavce označené kurzívou jsou odpověďmi na otázku.


Slovo "otužování"

Co znamená slovo "otužovat se"?

Otužování je posilování imunitního systému pomocí studené vody (např. sprchování vlažnou, studenou vodou, pobytem ve studené vodě, plaváním) anebo pomocí chladnějšího vzduchu (mírnější oblékání se, pobyt v chladnějším prostředí). Náleží sem i jiné techniky, například saunování, sportování a pobyt venku v každém počasí atd.


Jaká jiná slova, která mají podobný základ "tu(h)" (základ), vás napadají?

Například. otužilý, otužilec, otužilecký, tuhý, tuha, vyztužit, přituhovat, výztuha, ztužit


Napište podobného významu (synonyma) ke slovu "otužovat se."

Zesílit, posílit, získat odolnost, stát se odolným, zocelit se, zpevnit (tělo, svalstvo, imunitní systém


Téma: Otužování

(Odpovědi slouží k získání zájmu o téma otužování a nenahrazují odborné rady, které se týkají otužování jednotlivců anebo skupin. Pokud máte konkrétní otázky, buď napište nám kontaktujte jiného odborníka v dané oblasti. Děkuji).


Kdy myslíte, že je lepší se sprchovat studenou vodou? Ráno, v poledne anebo večer? A proč?

Ráno je ideální čas, člověk je odpočinutý a plný energie. Tělo i mysl jsou připraveny zvládnout šok z chladné vody. Možné je chodit do studené vody v poledne (např. před obědem) anebo odpoledne. Navečer je vhodné dát si spíše teplou koupel, pokud se chcete přece jen osvěžit, krátká studená sprcha spánku pomůže, ale nedoporučuje se delší pobyt ve studené vodě ve večerních hodinách.


Co všechno člověk získá, když se začne otužovat?

Člověk získá spoustu věcí:

  • Získáte odolnější imunitní systém (např. zvýšením imunitních buněk v podobě bílých krvinek, větší koncentraci protizánětlivých látek, snížením hladiny stresového hormonu kortizolu), a tedy se můžete stát i odolnějším vůči stresu,
  • Zlepšení nálady (např. díky zvýšené tvorbě endorfinů, hormonu štěstí, anebo dopaminu, který pomáhá vytvářet příjemné pocity, anebo noradrenalinu, který aktivuje organismus) může znamenat snížení vnímání stresu, deprese a úzkosti,
  • Více energie (zvýšenou aktivací mitochondrií, částí buněk, které produkují teplo a energii, a taky díky pravidelnému roztahování a stahování cév během otužování se více rozproudí krev v těle),
  • Pravidelnou studenou sprchou (anebo koupelí) se vytváří návyk pevné vůle,
  • A celkově se zlepšuje i spánek.


Proč se používají ledové obklady na bolestivá místa?

Ledová voda, led tlumí zánětlivé reakce v těle anebo na konkrétním místě (studená voda má protizánětlivé - analgetické - účinky, dokáže odbourávat únavu a poškozování svalů, což využívají např. sportovci, anebo se využívá v rámci rehabilitace, regenerace.

Např. pokud si na postižené místo dáte led, otok anebo bolest se může zmenšit, snížit.


Kdy není vhodné se otužovat?

Během anebo po nemoci (např. respirační onemocnění), během celkového fyzického anebo duševního oslabení anebo po něm.


Jaké jsou nevýhody otužování?

Doporučuje se začít postupně, například právě pravidelnou studenou sprchou, anebo oblékat si méně vrstev. Pokud nejste vrcholoví sportovci v plavání ve studené vodě, tak pobyt ve studené vodě nepřehánějte. Existují onemocnění, např. problémy se srdcem, při kterých je potřeba před otužováním konzultace s lékařem.


Do studené vody si nikomu příliš nechce. Přesto do ní otužilci chodí anebo si dávají studenou sprchu. Aby překonali nechuť anebo strach, můžou si sami pro sebe něco říkat, povzbudit se. Ta slova si však neříkají nahlas, proto je neslyšíme. Co myslíte, že si říkají? Jak se povzbuzují? (Vytvořte co nejvíce krátkých vět, anebo i gest.)

Každý otužilec má své vlastní pomůcky a nástroje, které mu pomáhají překonat nechuť. Pár tipů:

  • Jít do studené vody je jako jít do tmavého a malého sklepa pro brambory, jdete postupně a stále kupředu, nevracíte se zpět, protože brambory chcete, potřebujete,
  • S každým nádechem, výdechem udělat malý krok,
  • Smát se,
  • Představit si, jak se budu cítit po otužování,
  • Slova, fráze, formulky: jen dýchám, jen chvíli budu ve vodě, zvládnu to, voda je příjemná, už cítím teplo, atd.


(pro děti) Zkuste si poradit sami sobě: Kdy se vyplatí si dát studenou sprchu? (V jaké náladě, v jaké chvíli?). Vymyslete co nejvíce možností, i těch nejbláznivějších.

Např. před náročnou zkouškou, před náročným testem, když se člověk pořádně nevyspí, studená voda pomůže, když je člověk nervózní, nahněvaný, smutný, když se člověk pohádá s kamarády atd.


(pro děti) Zkuste poradit rodičům, dospělým: Kdy by si mohli dát krátkou studenou sprchu? (V jaké náladě, v jaké chvíli?). Vymyslete co nejvíce možností, i těch nejbláznivějších.

(Tato otázka slouží spíše k uvolnění a vytvoření dobré nálady. Stejně jako rodič, dospělý může vidět co by dítěti v náročné situaci pomohlo, může to být i opačné, dítě může vidět, co by v dané konkrétní situaci pomohlo dospělému, rodiči.)

např. po náročném pracovním dni, když se nechtějí dohodnout anebo diskutovat, odmítají připustit názor dítěte, teenagera, rigidně trvají na pravidlech, atd.


Lidé - otužilci, sportovci, průkopníci

Kdo byl František Venclovský? Jak zní jeho slavná věta? Z jakého důvodu, myslíte, že ji řekl?

František Venclovský se stal prvním československým občanem, který v roce 1971 přeplaval La Manche (první pokus nevyšel, druhý pokus byl úspěšný). Jeho slavná věta "Já su tak šťastné!" zazněla, když doplaval na druhý břeh. (Pocházel z Přerova.) Byl sportovcem a propagoval otužování jako zdravý životní styl.


V knize je na obrázku potápěčka Natalia Avseenko. Účastnila se vědeckého pokusu u pobřeží Bílého moře. Co chtěli vědci ukázat? Kde leží Bílé moře? Najděte ho na mapě.

Vědci se chtěli ujistit, že běluhy dokážou lépe reagovat na člověka, pokud nemá oblečení anebo umělé materiály (např. neopren). Potápěčka Natalia Avseenko se v roce 2011 zcela nahá ponořila do mrazivé vody u města Murmansk, do Bílého moře na severním pobřeží Ruska. Plavala s běluhami více než deset minut v teplotě -1 °C. A běluhy plavaly s ní, i když běžně nerady doprovázejí potápěče.


V knize je i ilustrace Wima Hofa. Kdo to je? A co o něm víte? Proč se mu říká "Ledový muž"? Jak se řekne "ledový muž" anglicky?

Wim Hof je zakladatelem Wim Hofovy metody, která kombinuje intenzivní dýchání, nastavení mysli a vystavování se chladu. Je držitelem více než 20 světových rekordů, zejména v chladu a proto se mu říká Iceman, ledový muž. Pochází z Holandska.


Otužilec, plavec a právník Lewis Pugh často plave v ledových vodách. Jeho plavby však nejsou o rekordech. Na co chce upozornit? Z jakého důvodu jsou jeho projekty důležité?

Lewis Pugh je britský právník, otužilec a velvyslanec ekologické organizace Světový fond na ochranu přírody a oceánů. Často plave v ledových vodách, aby upozornil právě na životní prostředí - klimatické změny, které se týkají ledovců a na stav znečištění vod. Je prvním člověkem, který dokázal uplavat jeden kilometr v Severním ledovém oceánu (ve vodě -1,8 stupňů Celsia).


Držitelem jednoho rekordu v Mezinárodní Asociaci Ledového Plavání (anglicky IISA) je Čech Rostislav Vítek. Proč myslíte, že byl tak rychlý?

Rostislav Vítek je bývalý český olympijský reprezentant v dálkovém plavání, působí jako trenér dálkového plavání. V soutěžích zimního plavání má výhodu právě díky mnohaletým plaveckým tréningům.


Jaká slova z tohoto spojení - Mezinárodní Asociace Ledového Plavání - byste věděli říct anglicky? Co znamená anglická zkratka IISA?

IISA znamená International Ice Swimming Association a sdružuje plavce a soutěže v zimním plavání. Zajímavostí jsou výkony v ledovém kilometru a v ledové míli, vždy 5.0 °C.


Kdo byl Alfréd Nikodém a proč se po něm pojmenovala událost?

Memoriál Alfreda Nikodéma je významnou společenskou akcí, kde se potkávají plavci napříč kluby, generacemi, závodní plavci i neregistrovaní účastníci, koná se během vánočních dnů. (otuzilci-praha.cz). První společná otužilecká akce proběhla v roce 1923. Alfréd Nikodém byl zlatník a velký propagátor otužování.

Kdo byl Vincenz Priessnitz? Kde leží lázně, které jsou po něm pojmenované?

Vincenz Priessnitz (1799 -1851) byl zakladatel vodoléčby a přírodního léčitelství. Na základě vlastní zkušenosti těžkého úrazu, který si vyléčil studenou vodou, pomohl uzdravit díky léčebné síle vody i lidi ze svého okolí a navzdory kritice a odporu zastánců tradiční medicíny postupně vybudoval první vodoléčebné lázně, které se staly známé a přínosné pro pacienty. Lázně se nacházejí v Jeseníku. Známý je i Priessnitzův zábal - studený obklad, který se může přikládat na krk, hrudník anebo končetiny.


Různá témata:

Voda zamrzne, když teplota klesne pod 0°C. Jak to, že voda na Arktidě anebo Antarktidě, kde je průměrná teplota -10°C (na pobřeží), nezamrzne? Čím to je?

Slaná mořská voda nezamrzne ani při poklesu teploty, oproti vodám v řekách anebo jezerech. Zda mořská voda zamrzne, třeba jen na povrchu, záleží na koncentraci soli ve vodě.


Nejobtížnější aktivitou pro dálkové plavce je plavba přes kanál La Manche. Kde leží? Jaká je nejužší vzdálenost mezi dvěma státy (břehy)? Z jakého důvodu plavec, který se odhodlá přeplavat kanál, plave více kilometrů? Proč je doprovodná loď pro plavce důležitá? Jakou další podporu dálkoví plavci během plavby potřebují?

Průliv La Manche neboli Lamanšský průliv leží mezi Velkou Británií a Francií. Nejužší vzdálenost (33,3 km) leží mezi městy Dover (UK) a Calais (F).

Plavec často plave mnohem více kilometrů kvůli silným proudům. Během plaveb záleží i na volbě trasy kormidelníka a doprovodné lodi. Potřebná je přítomnost dalších osob na lodi - pro komunikaci mezi plavcem a kormidelníkem, zabezpečení pití a jídla a hlavně sledování aktuálního stavu plavce.


Na přeplavbu kanálu La Manche se plavci připravují dlouhé roky. Pro některé je to celoživotní sen. I horolezci mají svůj sen. Často chtějí vystoupit na jednu horu. Jaká hora to je a kde leží? Plavecký výkon - plavba přes kanál La Manche se často přirovnává právě k tomuto horolezeckému výkonu. Z jakého důvodu? Co myslíte, která výzva z těchto dvou je náročnější? A proč?

Přeplavat Lamanšský průliv je porovnatelné s výstupem na Mount Everest. Oba dva výkony jsou velmi náročné na přípravu i fyzickou a mentální sílu během akce.

Co je náročnější, bude záviset na argumentech studentů, skupin.

Mnoho lidí si dokáže představit výstup v mrazu na obrovskou horu, vydržet chlad v oblečení, zatímco dálkové plavání v extrémní teplotě (např. La Manche má 14 - 17 °C), pouze v plavkách a plaveckých brýlích je často nepředstavitelné a nepochopitelné.


Ti nejodolnější plavci si však zvolili ještě náročnější cíl, říká se tomu Sedmička oceánů. Patří do něj tyto průlivy: kanál La Manche, Gibraltarský průliv, průliv Catalina, Cugarský průliv, průliv Molokai, Severní průliv, Cookův průliv. Najděte je na mapě. Z jakého důvodu myslíte, že je náročné tyto průlivy přeplavat?

Oceans Seven, anebo Sedmička oceánů, se skládá z velmi obtížných a dlouhých přeplaveb po celém světě.

Lamanšský průliv, 33 km, Velká Británie - Francie

Gibraltarský průliv, 14,4 km, Španělsko / Spojené království - Maroko

Průliv Catalina, 32.3 km, mezi ostrovem Santa Catalina a Kalifornií, USA

Cugarský průliv, 19.5 km, mezi ostrovy Honšú a Hokkaidó, Japonsko

Průliv Molokai (Kaiwi), 42 km, mezi ostrovy Oahu a Molokai, Havajské ostrovy, USA

Severní průliv, 34.5 km, Irsko - Skotsko

Cookův průliv, 22.5 km, mezi Severním a Jižním ostrovemNového Zélandu


Sedmičku oceánů dokončilo teprve asi 20 plavců, patří k nim i Češka Abhejali Bernardová, která se stala čtvrtou ženou na světě, které se to podařilo. Je také prvním suchozemcem a prvním vegetariánem, který zvládl tak náročné přeplavby. Co znamenají slova "suchozemec" a "vegetarián"? Z jeho důvodu myslíte, že takový úkol byl pro Abhejali Bernardovou ještě obtížnější než pro jiné plavce?

Suchozemec - člověk ze země bez přístupu k moři. Zkušenost plavání v moři a pravidelné plavecké tréninky v moři nemůžou stoprocentně nahradit plavání v bazénu anebo v jezerech.

Vegetarián - člověk, který nejí maso a dává přednost rostlinné stravě, ale přijímá např. mléčné výrobky, med, vejce. Vrcholový sportovec - vegetarián potřebuje tělu dodávat, kromě minerálů a vitamínů, i např. zdroje bílkovin (součástí jsou i aminokyseliny), které jsou pro sport a využitelnou energii zásadní.