Otužování: 

Pracovní list pro děti


Pracovní list a otázky pro děti. A taky inspirace pro rodiče, učitele a knihovníky.


Slovo "otužování"

 • Co znamená slovo "otužovat se"?
 • Jaká jiná slova, která mají podobný základ "tuh" (slovotvorný základ), vás napadají?
 • Napište podobná slova (synonyma) ke slovu "otužovat se."

Téma: Otužování

 • Kdy myslíte, že je lepší se sprchovat studenou vodou? Ráno, v poledne anebo večer? A proč?
 • Co všechno člověk získá, když se začne otužovat? 
 • Proč se používají ledové obklady na bolestivá místa?
 • Kdy není vhodné se otužovat?
 • Jaké jsou nevýhody otužování?
 • Do studené vody si nikomu příliš nechce. Přesto do ní otužilci chodí, anebo si dávají studenou sprchu. Aby překonali nechuť, anebo strach, můžou si sami pro sebe něco říkat, povzbudit se. Ta slova si však neříkají nahlas, proto je neslyšíme. Co myslíte, že si říkají? Jak se povzbuzují? (Vytvořte co nejvíce krátkých vět,  anebo i gest.)
 • (pro děti) Zkuste si poradit sami sobě: Kdy se vyplatí si dát studenou sprchu? (V jaké náladě, v jaké chvíli?). Vymyslete co nejvíce možností, i těch nejbláznivějších.
 • (pro děti) Zkuste poradit rodičům, dospělým: Kdy by si mohli dát krátkou studenou sprchu? (V jaké náladě, v jaké chvíli?). Vymyslete co nejvíce možností, i těch nejbláznivějších.

Lidé - otužilci, sportovci, průkopníci

Kto byl František Venclovský? Jak zní jeho slavná věta? Z jakého důvodu, myslíte, že ji řekl?


V knize je na obrázku potápěčka Natália Avseenko. Účastnila se vědeckého pokusu u pobřeží Bílého moře. Co chtěli vědci ukázat? Kde leží Bílé moře? Najděte ho na mapě.


V knize je i ilustrace Wima Hofa. Kdo to je? A co o něm víte? Proč se mu říká "Ledový muž"? Jak se řekne "ledový muž" anglicky?


Otužilec, plavec a právník Lewis Pugh často plave v ledových vodách. Jeho plavby však nejsou o rekordech. Na co chce upozornit? Z jakého důvodu jsou jeho projekty důležité?


Držitelem jednoho rekordu v Mezinárodní Asociaci Ledového Plavání (anglicky IISA) je Čech Rostislav Vítek. Proč myslíte, že byl tak rychlý?


Jaká slova z tohoto spojení - Mezinárodní Asociace Ledového Plavání - byste věděli říct anglicky? Co znamená anglická zkratka IISA?


Kdo byl Alfréd Nikodém a proč se po něm pojmenovala událost Memoriál Alfréda Nikodéma?


Kdo byl Vincenz Priessnitz? Kde leží lázně, které jsou po něm pojmenované?

Různé témy:

Voda zamrzne, když teplota klesne pod 0°C. Jak to, že voda na Arktidě, anebo Antarktidě, kde je průměrná teplota - 10°C (na pobřeží), nezamrzne? Čím to je?


Nejobtížnější aktivitou pro dálkové plavce je plavba přes kanál La Manche. Kde leží? Jaká je nejužší vzdálenost mezi dvěma státy (břehy)? Z jakého důvodu plavec, který se odhodlá přeplavat kanál, plave více kilometrů? Proč je doprovodná loď pro plavce důležitá? Jakou další podporu dálkoví plavci během plavby potřebují? 


Na přeplavbu kanálu La Manche se plavci připravují dlouhé roky. Pro některé je to celoživotní sen. I horolezci mají svůj sen. Často chtějí vystoupit na jednu horu. Jaká hora to je a kde leží? Plavecký výkon - plavba přes kanál La Manche se často přirovnává právě k tomuto horolezeckému výkonu. Z jakého důvodu? Co myslíte, která výzva z těchto dvou, je naročnější? A proč?


Ti nejodolnější plavci si však zvolili ještě náročnější cíl, říká se tomu Sedmička oceánů. Patří do něj tyto průlivy: Kanál La Manche, Gibraltarský průliv, Průliv Catalina, Cugarský průliv, Průliv Molokai, Severní průliv, Cookův průliv. Najděte je na mapě. Z jakého důvodu myslíte, že je náročné tyto průlivy přeplavat?

Existuje jen několik desítek lidí, kterým se to podařilo, patří k nim i Češka Abhejali Bernardová. Je prvním suchozemcem a prvním vegetariánem, který zvládl tak náročný úkol.

Co znamenají slova "suchozemec" a "vegetarián"? Z jeho důvodu myslíte, že takový úkol byl pro Abhejali Bernardovou ještě obtížnější než pro jiné plavce?